Jasny i przyjemny styl skandynawski
Coraz więcej wnętrz wygląda podobnie. Białe ściany i meble, jasne panele. Brak tapet na ścianach, kolorowych dywanów na podłogach. Nie dzieje się to bez powodu. Styl skandynawski w Polsce zyskał na popularności kilka lat temu. Od tego czasu jest to jeden z najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz. Ma to miejsce ze względu na jego prostotę i uniwersalność. Podoba się praktycznie każdemu i każdy czuje się dobrze w takim wnętrzu. Bazuje na jasnych kolorach ścian, podłogi i mebli. Dzięki temu rozjaśnia nawet najmniejsze, ciemne pomieszczenia. Dodatki takie jak dywaniki, doniczki czy koce powinny być w surowym stylu, najlepiej z naturalnych materiałów.
Nasycone skandynawskie dodatki
Czy w takim razie jest odpowiedni dla kogoś, kto lubi nasycone kolory? Otóż tak! Skandynawski design ma właśnie tę zaletę, że dzięki jednolitej bazie, można bezpiecznie wprowadzać dowolne kolory w formie pojedynczych przedmiotów i dodatków. To właśnie w taki sposób nadajemy wnętrzu charakteru. W zależności od preferencji może to być ciepła, przytulna atmosfera, czy też zimna i surowa. Jeśli chodzi o kolorowy akcent, to w pokoju może to być żółty czy zielony fotel czy plakat. W kuchni mogą to być zasłony, pojemniki na przyprawy, filiżanki czy mały sprzęt AGD. Należy jednak pamiętać o konsekwencji. Jeśli wprowadzamy kolorowy element, powinniśmy w tym samym pomieszczeniu przemycić skandynawskie dodatki w tych samych barwach.
Warto kombinować z poszewkami na poduszki, świecznikami, doniczkami. To małe rzeczy, które możemy zmienić w zależności od sezonu. Całkowicie zmienią wnętrze, a w dodatku są tanie i występują we wszystkich możliwych kolorach. Dzięki jednolitemu połączeniu kolorystycznemu, mimo wprowadzenia nasyconych kolorów, nie zaburzy to harmonii i dalej będzie minimalistyczne. Intensywne dodatki należy wprowadzać stopniowo. Zobaczyć co pasuje, a co nie i kontrolować się, ponieważ łatwo przesadzić z takimi elementami, które będą później tylko łapały kurz.
Wystrój dla każdego
Styl skandynawski wnętrza nie jest związany ze ścisłymi regułami, których nie wolno złamać. Należy się nim bawić i eksperymentować, dostosowywać do swoich potrzeb i upodobań. Korzystając z jego największej zalety, czyli minimalistycznej bazy, każde dodatki świetnie odnajdą się w takim wnętrzu.