Skandynawski styl eko
Choć skandynawski styl związany jest przede wszystkim z konkretnymi wytycznymi dotyczącymi projektowania wnętrz, w założenia tego nurtu architektury wnętrz wpisane jest także ekologiczne podejście do rzeczywistości. Jak w praktyce połączyć projektowanie mieszkania z życiem zgodnie z naturą?
Naturalne materiały
Główne właściwości, którymi cechuje się styl skandynawski projektowania mieszkań, to użyteczność, komfort użytkowania oraz stworzenie w użytkownikach wrażenia przytulności. Dlatego właśnie w mieszkaniach utrzymanych w tym stylu często używa się naturalnych materiałów. W szczególności kamiennych posadzek oraz drewnianych mebli. Podczas dobierania umeblowania i podłogi warto jest zainspirować się skandynawską troską o środowisko naturalne . Podczas wizyty w oferującym meble miejscu takim jak sklep skandynawski należy koniecznie zapytać się sprzedawców o materiały, z których wykonano interesujące nas produkty. Warto przy tym pamiętać, że przyjazne środowisku umeblowanie jest z reguły znacznie lepszej jakości. Co pozytywnie przekłada się na koszty użytkowania mieszkania. Lepiej raz kupić porządne i wyprodukowane z naturalnych materiałów meble, niż mierzyć się z koniecznością wymiany umeblowania co kilka lat. I to nie mówiąc nawet o szkodach, jakie wyrządza środowisku wyrzucanie na śmietnik trefnych mebli!
Skandynawskie oświetlenie
Ekologiczne ideały związane ze stylem skandynawskim należy mieć z tyłu głowy także podczas projektowania oświetlenia mieszkania. Tradycją w Polsce jest korzystanie jedynie z lamp sufitowych. Jednak w wielu przypadkach okazują się one nie tylko niezdrowe dla wzroku, ale także nieekologiczne. W rozwiązaniu tego problemu zaproponowanym przez styl skandynawski wnętrza są zazwyczaj oświetlane za pomocą lamp stojących umieszczonych w strategicznych punktach mieszkania – przy biurku, stole kuchennym i w salonie. Skandynawskie podejście do urządzania wnętrz nie rezygnuje całkowicie z lamp sufitowych. Niemniej jednak znacząco ogranicza ich rolę. Pozwala to na oszczędności w rachunkach za prąd i, przy okazji, lepszą troskę o środowisko naturalne.